5 prezentów, które przysporzą Ci przyjaciół

Wczoraj Mikołaj miał imieniny! Z tej okazji, niektórzy dostali prezenty, a niektórzy je ofiarowali. W okolicach Bożego Narodzenia zwykle jesteśmy bardziej hojni. Na co dzień jednak często zapominamy, jak ważne jest obdarowywanie innych i jak mocno wpływa ono na nasze relacje. Osobiste i zawodowe. Oto 5 prezentów, na które czekają osoby z Twojego otoczenia.

Nie, nie będę Cię namawiać na wycieczkę do galerii handlowej! Wszystko już masz – czas to wydobyć 🙂

Słuchaj

Jak się czujesz, gdy w trakcie rozmowy z Tobą, ktoś patrzy w ekran smartfona? Albo zamiast wysłuchać tego, co masz do powiedzenia, przerywa Ci i opowiada o sobie?

A teraz wyobraź sobie sytuację, w której Twój rozmówca poświęca Ci pełną uwagę. Dopytuje o szczegóły Twoje opowieści i zachowuje się w taki sposób, że jesteś pewna, że to, co mówisz, jest dla niego ważne.

Zupełnie inaczej, prawda? Lubimy być słuchani 🙂 Uważne słuchanie wcale nie jest proste. Ale warto się go nauczyć. To dar, dzięki któremu możesz się dowiedzieć bardzo wiele, zyskać nową perspektywę, poznać ciekawych ludzi.

Gwarantuję Ci, że osoby z Twojego otoczenia będą ceniły Twoje towarzystwo znacznie bardziej, gdy będziesz ich uważnie słuchała, niż wtedy, gdy skupisz się na opowiadaniu o sobie.

Zainteresuj się

Alfred Adler, wiedeński psycholog, powiedział kiedyś: Jednostka, która nie interesuje się innymi ludźmi, ma w życiu największe kłopoty i dostarcza najwięcej problemów innym ludziom. Właśnie na te osoby spadają wszystkie niepowodzenia.”

Nie namawiam Cię oczywiście do wścibstwa. Zachęcam jednak do tego, abyś spróbowała bardziej przyjrzeć się ludziom, którzy Cię otaczają. Co lubią, co ich smuci, co cieszy, jakie mają zainteresowania.

Wyobraź sobie, że spotykasz znajomego, a on pyta, jak miewa się Twoja córka, Ania, czy Twój mąż, Robert, nadal wymyśla szalone przepisy kulinarne, a Ty wciąż masz kłopoty z kręgosłupem. Następnego dnia, dostajesz SMSa od tego znajomego z kontaktem do jego sprawdzone fizjoterapeuty. Jest duża szansa, że takie szczere zainteresowanie i troska, sprawią Ci przyjemność, bo poczujesz, że jesteś dla tej osoby ważna.

Zupełnie inną relację nawiązujesz z człowiekiem, który z widocznym brakiem zainteresowania pyta, co u Ciebie słychać. Prawda?

Pełne i szczere zainteresowanie drugim człowiekiem to niesamowity prezent. Niezwykle rzadki w dzisiejszych czasach.

Okazuj szacunek

To oczywiste, że żyjemy w bańkach informacyjnych. Algorytmy najpopularniejszych portali bez wytchnienia pracują nad tym, aby podsuwać Ci wyłącznie treści, którymi się interesujesz. Twoim znajomym o innym światopoglądzie, podpowiadają z kolei materiały, którymi oni mogą się zainteresować. Co powoduje, że bardzo trudno jest się Wam porozumieć.

5 prezentów

Wcale nie musisz przekonać wszystkich do tego, że to właśnie Ty masz rację. Nawet jeśli jesteś o tym przekonana, spróbuj okazać szacunek do opinii osoby, z którą prowadzisz dyskusję.

Nie pozwól, aby różnica w poglądach zaważyła na Twoich relacjach z przyjaciółmi, rodziną czy współpracownikami.

Oczywiście nie oznacza to, że masz się wyrzec swoich wartości albo o nich nie mówić! Chodzi jednak o to, aby Twoje otoczenie miało pewność, że Twoje wartości są dla Ciebie tak samo ważne, jak szacunek do odmienności wartości innych osób.

To w dzisiejszych czasach prezent niezwykle trudno dostępny. Postaraj się, aby nie zabrakło go w tym roku przy rodzinnym stole 🙂

Doceniaj

Lubisz być chwalona? Ja bardzo 🙂 Ile razy wczoraj ktoś Cię pochwalił? A Ty – ile razy kogoś pochwaliłaś?

Znacznie łatwiej przychodzi nam krytyka, prawda? Kiedy dziecko, partner, pracownik, popełni błąd lub nie zrobi tego, o co poprosiliśmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwrócimy mu na to uwagę.

O pochwałach niestety często zapominamy. Nie chodzi o to, żeby chwalić za nic. Przecież codziennie jest mnóstwo okazji to tego, by docenić ludzi wokół.

Córkę za wyrzucenie śmieci, męża za to, że umył samochód, ekspedienta w sklepie, bo doskonale wiedział, gdzie leży artykuł, którego potrzebowałaś, pracownika za to, że nie spóźnia się do pracy, rodziców za to, że zawsze możesz na nich liczyć.

I nie zapomnij docenić siebie – już dobrze wiesz za co 🙂

Spróbuj podarować komuś pochwałę – najlepiej zaraz. Możesz sprawić, że czyjś dzień będzie znacznie lepszy!

Uśmiechaj się

Na pewno są takie dni, w które zupełnie nie jest Ci do śmiechu. A co z pozostałymi? Czy przypadkiem nie jest tak, że z przyzwyczajenia nadal jesteś ponura?

Uśmiech rozjaśnia twarz. Sprawia, że wydajesz się sobie i innym bardziej przyjaźnie i pozytywnie nastawiona do świata. Nic nie kosztuje. Przynosi same korzyści.

Zastanów się, jak często uśmiechasz się do swojej rodziny. A w pracy? W sklepie, na stacji benzynowej… Nie półgębkiem, tylko szczerze i patrząc w oczy osobie, do której się uśmiechasz.

5 prezentów

Spróbuj hojniej rozdawać uśmiech – mam przeczucie, że Ty również dostaniesz więcej, niż tych 5 prezentów 🙂