Czy wiesz, na którym etapie rozstania jesteś?

Wiele osób nie wie, że istnieje kilka etapów rozstania. A od tej wiedzy bardzo często zależy dalszy ciąg ich życia. Osoby, które stają w obliczu rozwodu, mierzą się z jednym z najbardziej stresujących życiowych zdarzeń, a dojście do równowagi psychicznej zajmuje wielu osobom nawet kilka lat. Poznaj zatem swój etap rozstania i sprawdź, jak przejść przez ten trudny proces.

Co dzieje się z Tobą podczas rozstania?

Moje klientki, zgłaszając się do mnie, bardzo często nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Oczywiście, każda z Was jest inna i dlatego moje wsparcie zawsze musi być bardzo zindywidualizowane. Ale zwykle na początku bardzo pomaga uświadomienie sobie, na jakim etapie rozstania obecnie jesteś.

Jest mnóstwo kobiet, które podczas rozstania, nawet jeśli mocno je przeżywają, nic z tym nie robią – nie zwracają się po pomoc, nie wyciągają wniosków. Dlatego, zapewne Ty również obserwujesz kobiety, które wiele lat od rozstania nadal tkwią mentalnie w przeszłości. Są przy tym zgorzkniałe, mają głębokie poczucie krzywdy. Krótko mówiąc, zamiast wejść w nowy rozdział swojego życia, jedną nogą wciąż tkwią w poprzednim.

Dzisiaj chciałam Ci zaproponować pierwszy krok do wejścia w nowy rozdział. Pokażę Ci 10 etapów rozstania i powiem, o co przede wszystkim warto zadbać w tym trudnym czasie.

Oczywiście, każda kobieta przeżywa żałobę po związku w nieco inny sposób, natomiast fazy, które Ci zaprezentuję, są najczęstsze. Spróbuj sprawdzić, na którym etapie obecnie jesteś.

10 etapów rozstania:

JESTEM W SZOKU

Nie dowierzasz, że to się wydarzyło. Zastanawiasz się jak to możliwe, że Wasz związek przestaje istnieć? Czasem jesteście ze sobą 15-20 lat. To szmat czasu i trudno uwierzyć, że się kończy.

ZAPRZECZAM

Wypierasz rozstanie. Masz wrażenie, jakby Twój partner miał za chwilę wrócić. Że jest dla Was jeszcze szansa. Że to była tylko jedna z wielu kłótni i niedługo się przeprosicie. Nic takiego jednak się nie dzieje – zaczynasz być bardzo samotna. Brakuje Ci Twojego partnera (nawet, jeśli to Ty odeszłaś) – również na poziomie fizycznym, bo przyzwyczaiłaś się do jego ciała, do jego zapachu. Starasz się nie dopuszczać do siebie emocji, żeby się „nie rozkleić”. W tej fazie możesz też dojść do wniosku, że nie chcesz zmieniać swojego życia i chcesz powrotu do partnera – czasem starasz się nawiązać z nim kontakt i załagodzić spór. Nawet gdy podskórnie czujesz, że był to związek toksyczny.

JESTEM WŚCIEKŁA

Czujesz gniew – na świat, na partnera, na los. Emocje do Ciebie docierają, ale bardzo często je ukrywasz. Zaczynasz być naprawdę wściekła, ale w środku. W tej fazie możesz np. bardzo podkreślać negatywne cechy partnera.

MUSZĘ COŚ ZMIENIĆ

Twoja złość zaczyna Cię napędzać. Często to moment, w którym bardziej dbasz o swój wygląd fizyczny (siłownia, nowa fryzura), rozwijasz się, fundujesz sobie różne przyjemności.

HUŚTAWKA

Z jednej strony zaczynasz nieśmiało, z nadzieją patrzeć w przyszłość, a z drugiej często czujesz smutek. Obawiasz się samotności, towarzyszy Ci lęk przed samodzielnym wychowywaniem dzieci, pełną odpowiedzialnością (nawet, jeśli wcześniej i tak większość obowiązków była na Twojej głowie). Niektóre z tych lęków są racjonalne, niektóre dzieją się tylko w Twojej głowie i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Czasem możesz popadać w stany zobojętnienia, mieć poczucie, że dalsze życie jest bez sensu.

ROZUMIEM

Ten etap rozstania pozwala Ci zobaczyć prawdę o swoim związku.  Co było w nim dobre, a co Ci w nim nie odpowiadało.  Umacniasz się w przekonaniu, że rozstanie było słuszne.

AKCEPTUJĘ

Zaczynasz się zastanawiać, co dalej z Twoim życiem. Wyciągasz wnioski z poprzedniego związku. Zaczynasz się otwierać na świat, na nowe relacje. Akceptujesz siebie w miejscu, w którym jesteś.

WYBACZAM

Jeśli Twój partner Cię skrzywdził, wybaczasz mu. Warto też na tym etapie wybaczyć sobie. Różne sytuacje mogły się wydarzyć po drodze – może masz poczucie, że nie jesteś dobrą matką? Może nie jesteś dumna z tego, jak się zachowywałaś w trakcie rozstania? Może dręczą Cie wyrzuty sumienia z różnych powodów? To moment, w którym sobie wybaczasz

PLANUJĘ

Jesteś gotowa na zaplanowanie nowego rozdziału. Z otwartością patrzysz w przyszłość i jesteś gotowa na zmiany w Twoim życiu.

DZIAŁAM

To faza, w której realizujesz swój plan i z energią zaczynasz nowy rozdział swojego życia. Często również nowy związek.

Czy udało Ci się określić, na którym etapie jesteś?

Jak zadbać o siebie w czasie rozstania?

Przede wszystkim sprawdź nie tylko, na którym etapie jesteś, ale też, czy któregoś nie pominęłaś. Np. mogłaś pominąć etap przebaczenia, co może spowodować, że przez kolejne lata będziesz czuła ogromny, zżerający Cię od środka żal do byłego partnera. Sprawdź też, czy na którymś etapie się nie zatrzymałaś. Jeśli pominiesz któryś z tych etapów lub na którymś utkniesz, trudniej Ci będzie wejść z gotowością w Twoje nowe życie, a także w nową relację.

Z moimi klientkami zawsze mocno przyglądamy się, co je blokuje, co przeszkadza ruszyć z miejsca. To bardzo ważne.

Pozwól sobie na doświadczanie emocji  – każda z nich jest dobra i potrzebna. Nie miej wyrzutów sumienia, gdy ogarnie Cię w tym czasie radość, a jednocześnie pozwól sobie na złość, smutek. Poświęcam osobny moduł mojego programu coachingowego wyłącznie emocjom, aby moje klientki mogły się im przyjrzeć, sprawdzić, co je boli, przestać dusić je w sobie. A jednocześnie zacząć nimi zarządzać, aby stały się ich sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

Jeśli czujesz gotowość, spróbuj zaplanować swoją przyszłość. Zanim moje klientki zaczną planować, bardzo mocno przyglądamy się temu, czego tak naprawdę chcą od życia, co jest dla nich ważne.

Jeśli czujesz, że z którymś z tych etapów nie jesteś w stanie ruszyć dalej – poszukaj wsparcia. Nie musisz przez to przechodzić sama. Są specjaliści, którzy się na tym znają i mogą Ci pomóc. Może to być wsparcie coacha, takiego jak ja, który pomoże Ci rozpocząć nowy rozdział Twojego życia, ale możesz też być na etapie, w którym bardziej potrzebne Ci będzie wsparcie terapeuty. W Polsce wciąż jest to często temat tabu, natomiast wsparcie terapeutyczne może być czasem jedynym, bardzo potrzebnym rozwiązaniem, więc się nie wahaj.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jakie pułapki możesz wpaść w trakcie rozstania, zachęcam Cię do pobrania darmowego e-booka. Jego treść oparta jest nie tylko na wiedzy, ale także na doświadczeniu moich klientek i moim.

The form you have selected does not exist.

A jeżeli czujesz, że przechodzisz etap rozstania, w którym moje wsparcie byłoby dla Ciebie pomocne, to oczywiście zapraszam Cię serdecznie na sesję wstępną, która nie zobowiązuje Cię do wzięcia udziału w programie, a daje możliwość sprawdzenia, na czym ten program polega i czy chcesz ze mną pracować.

Ściskam Cię ciepło!