Od czego zacząć zmiany w swoim życiu?

Czas na zmiany

Coraz częściej trafiają do mnie kobiety, które nie są do końca zadowolone ze swojego obecnego życia. Jedną z przyczyn jest praca, ponieważ nie czują się tam wystarczająco zauważane. Innym powodem są relacje w ich aktualnych związkach, które przestały być szczęśliwe. Zdarza się też, że w momentach podsumowań, kiedy kończą okrągłe 30, 40 czy 50 lat – zauważają, jak niewiele ze swoich aspiracji udało im się spełnić. Bywa również tak, że wszystkie aspekty ich życia wydają się być poukładane, jednak czują, że potrzebują zmiany w swoim życiu, ale nie do końca wiedzą, od czego mogłyby zacząć. Czujesz podobnie? W takim razie przeczytaj poniższy wpis i poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci ruszyć z miejsca.

Zależy Ci na czymś zupełnie nowym? Zacznij robić coś nowego!

Co mogłoby to być? Decyzja należy do Ciebie! Z pewnością znajdziesz wokół wiele inspirujących książek, filmów czy wydarzeń, w którym warto wziąć udział. Ważne, żebyś otworzyła się na nową perspektywę, która będzie impulsem do pozytywnych zmian w Twoim życiu. Wyjdź poza dobrze znany, bezpieczny schemat, ponieważ właśnie tam czeka na Ciebie to, do czego chciałabyś dążyć.

Boisz się, że znów usłyszysz znajomy głos, który powie, że zaliczysz niepowodzenie? Wsłuchaj się w te podszepty, w poszukiwaniu prawdziwych przyczyn Twoich wątpliwości. Ile z nich pochodzi z faktycznych, negatywnych doświadczeń, a ile przejęłaś od otaczających Cię osób na tyle skutecznie, że stały się Twoim własnym głosem? Mogli Ci je zaszczepić rodzice, nauczyciele czy partner, lub też wchłonęłaś je poprzez obserwację innych. Na przykład przekonanie, że ważne stanowiska mogą zajmować wyłącznie osoby, posiadające duże doświadczenie zawodowe. Sprawi ono, że będziesz trwała w przeświadczeniu, że nie możesz awansować, ponieważ nie masz na swoim koncie takich osiągnięć. Sama będziesz swoim największym ograniczeniem, podczas gdy prawda może być zupełnie inna! Dobra wiadomość dla Ciebie: możesz zmienić swoje przekonania pod warunkiem, że dowiesz się o ich istnieniu. Wyjście poza znane schematy, otwiera przed Tobą zupełnie nowe, nieznane możliwości.

Aby zacząć zmiany w swoim życiu, musisz wiedzieć, czego NAPRAWDĘ chcesz!

Jak często zaglądasz do swojego wnętrza w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, na czym właściwie Ci zależy? Które wartości czy relacje są ważne i gdzie widzisz siebie za kilka lat? Nawet nie wiesz, jak wiele osób chciałoby zmian w swoim życiu, nie mając pojęcia o tym, czego konkretnie miałyby one dotyczyć. Nie będąc precyzyjną w tym zakresie, trudno będzie Ci odkryć powody swoich decyzji, a co za tym idzie – może zabraknąć wystarczającej ilości motywacji.

Co, jeśli się nie uda?

Każde działanie mogłoby być z góry skazane na porażkę. Szczególnie w ujęciu osób, którym taki pesymizm ułatwia trwanie w niewygodnym, ale dobrze znanym (a przez to bezpiecznym) życiu. Pytanie tylko, czy codzienność, która nie przynosi Ci radości, nie jest swego rodzaju porażką? Zastanów się, co najgorszego mogłoby się wydarzyć, gdyby zacząć zmiany w życiu, a one zakończyłyby się niepowodzeniem. Idę o zakład, że świat nadal by się kręcił. W dodatku z Tobą, bogatszą o nowe doświadczenia, stanowiące praktyczną naukę na przyszłość.

Pomyśl, że J.K Rowling została aż 12 odesłana z kwitkiem, zanim wydała Harrego Pottera, Steve’a Jobs’a z hukiem zwolniono z Apple, a The Beatles w jednej z wytwórni usłyszeli, że ich brzmienie się nie podoba i muzyka gitarowa wychodzi z mody! Jak mógłby wyglądać teraz świat, gdyby wszystkie te osoby poddały się przy pierwszej napotkanej przeszkodzie? Wolę nawet nie myśleć 😊

Warto pozwolić sobie na to, żeby porażki towarzyszyły Ci w drodze do zmian, ale jej nie przesłoniły. Stały się naturalną częścią pewnego procesu, z którego Ty wyniesiesz to, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Kilka słów o motywacji i podcinaniu skrzydeł.

Przyjrzyj się osobom, które Cię otaczają. Pewnie są wśród nich takie, które dobrze Ci życzą i z całego serca kibicują Twojej wyprawie po szczęście. Ale znajdą się też ludzie, dalecy od wiary we własne możliwości, karmiący się jednocześnie Twoimi niepowodzeniami. Twój sukces oznaczałby dla nich osamotnienie i kolejną porażkę, do której z całych sił nie chcą dopuścić. Dlatego liczą na Twoje towarzystwo w niedoli.

Czy musisz zrywać znajomość z takimi negatywnie nastawionymi osobami? Nie zawsze, ponieważ ograniczenie kontaktu sprawi, że przestaną analizować twoją sytuację, w poszukiwaniu potencjalnych niebezpieczeństw. Powstałą w ten sposób przestrzeń, warto zastąpić pozytywnym towarzystwem, które zmotywuje Cię do działania i pomoże wytrwać w zmianie. Dla mnie takim kibicem jest mąż, a jak to wygląda u Ciebie?

Nie bój się – działaj!

Podejmij decyzję, opracuj plan działania i sięgnij po swoje marzenia. Nikt nie zrobi tego lepiej, niż Ty sama – przyszedł czas, żeby zacząć zmiany w swoim życiu.

.