Nowe postanowienia kontra stare przekonania

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, o czym jesteś przekonana? Jak to wpływa na Twoje życie? Co tak naprawdę myślisz o sobie i otaczającym Cię świecie? Spróbuj się pozbyć blokujących Cię przekonań, a droga do realizacji noworocznych postanowień stanie się prostsza.

Co to są przekonania?

To filtr, przez który oglądasz świat.

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której po słonecznym dniu zapomniałaś zdjąć okulary przeciwsłoneczne, a tymczasem nastało popołudnie? Prawdopodobnie, świat oglądany przez przyciemniane szkła wydawał Ci się pochmurny. Osoba stojąca obok Ciebie i patrząca na ten sam letni, popołudniowy krajobraz, widziała nadal piękną pogodę.

nowe postanowienia

Oglądałyście to samo. Ale miałyście inną perspektywę.

Mniej więcej tak działają przekonania. Oglądasz ten sam świat, co pozostali ludzie. Jednak patrzysz na niego w inny sposób. Czasem wyzwala on w Tobie energię do działania, a czasem sprawia, że nie jesteś w stanie ruszyć z miejsca.

To Twoja prawda o świecie, który Cię otacza, ale nie prawda absolutna.

Skąd się wzięły Twoje przekonania?

Nagromadziłaś je w ciągu swojego życia, doświadczając świata. Czerpałaś od najmłodszych lat wiedzę od osób, które były dla Ciebie autorytetami. Np. od rodziców, rodzeństwa, babci, dziadka lub nauczycieli. Niezależnie od tego, czy są prawdziwe, czy nie – przyjmujesz je za pewnik.

Jeżeli te osoby wyrobiły w Tobie wtedy przekonanie, że ludziom nie należy ufać, to zakoduje się ono tak głęboko, że do każdego będziesz podchodzić z pewną dozą podejrzliwości. Jeśli zaś od urodzenia wpajano Ci, że ludzie najczęściej mają dobre intencje i należy im wierzyć, to o wiele łatwiej będzie Ci okazać otwartość i zaufanie.

przekonania

Jesteś przekonana o tym, że świat jest groźnym miejscem, które niewiele Ci da, czy też wpojono Ci przekonanie, że ma Ci wiele do zaoferowania i warto go codziennie odkrywać?

Jak Twoje przekonania wpływają na Twoje życie?

Zacznijmy od tego, że najczęściej w ogóle nie zdajesz sobie sprawy ze swoich przekonań. Mogą Cię blokować lub wspierać przez całe życie, a Ty nawet tego nie zauważysz. Na sesjach coachingowych zwykle przychodzi moment, w którym, aby ruszyć dalej, należy się zmierzyć ze swoimi przekonaniami.

Bo przekonania mogą zaważyć na Twoim szczęściu! Mogą Cię unieruchomić lub dodać skrzydeł.

Przypuśćmy, że jesteś osobą, dla której ważna jest uczciwość, a w dzieciństwie wpojono Ci, że bogaci ludzie najczęściej pierwszy milion ukradli. Czy to przekonanie będzie Cię ograniczać w dążeniu do zarabiania większej ilości pieniędzy, czy wzmacniać?

Załóżmy, że wyniosłaś z domu głębokie przekonanie o tym, że masz nieograniczone możliwości. Jeśli tylko masz wystarczająco dużo determinacji, możesz te możliwości wykorzystać. Jak sądzisz, czy z takim przekonaniem łatwiej jest realizować swoje życiowe cele, czy trudniej?

Jeśli jesteś przekonana, że awansować można dopiero wtedy, gdy ma się wieloletnią praktykę w branży, prawdopodobnie nawet nie spróbujesz zawalczyć o awans w pierwszym lub drugim roku zatrudnienia.

A przekonanie, że mężczyźni to świnie i wykorzystują kobiety – sprawia, że łatwiej Ci się buduje relację z Twoim partnerem, czy trudniej?

A teraz przyjrzyj się przekonaniom, jakie masz na swój temat.

Jeśli jesteś przekonana o swoim talencie do opowiadania ciekawych anegdot, czy to przekonanie sprawi, że będzie Ci łatwiej nawiązywać kontakty towarzyskie, czy trudniej?

Załóżmy, że kiedyś zostało Ci wpojone przekonanie, że nie jesteś wiele warta. Jak sądzisz, czy to przekonanie będzie Ci pomagało w karierze, budowaniu szczęśliwego związku lub wartościowych przyjaźni? A może spowoduje, że bardzo trudno będzie Ci uwierzyć, że na to zasługujesz?

Jak sobie radzić z blokującymi przekonaniami?

Przede wszystkim, należy je zauważyć. W procesie coachingowym jednym z zadań coacha jest zauważenie przekonań, które potencjalnie mogą Cię ograniczać. Spróbuj się sobie poprzyglądać i wziąć pod lupę przekonania, które masz na temat siebie i otaczającego Cię świata.

przekonania

Następnie zadaj sobie pytanie, czy to przekonanie ma na Ciebie duży wpływ. Czy działa na Ciebie wzmacniająco?

Wyciągnij wnioski i następnym razem, gdy zauważysz ograniczające Cię przekonania, zadziałaj inaczej. Spróbuj zastanowić się, jak byś się w danej sytuacji zachowała, gdyby Twoje przekonanie było inne.

Gdybyś miała przekonanie, że awansować można w każdym momencie kariery zawodowej  – czy Twoja determinacja w tym zakresie by wzrosła, mimo niewielkiego stażu?

Praca z przekonaniami to oczywiście proces. Zmiana tych ograniczających nie odbywa się za sprawą czarodziejskiej różdżki, tylko dzięki pracy nad samoświadomością. Zachęcam Cię jednak do wykonania pierwszego kroku – możesz odkryć na swój temat bardzo wiele 🙂